Historia

Akademicki Lekkoatletyczny Klub Sportowy Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. czyli w skrócie ALKS AJP Gorzów Wlkp. to klub działający od 2012r. Założycielami klubu są Agnieszka Woźniak i Tomasz Saska.

W tej chwili klub zrzesza 160 zawodników od 6 roku życia. Szkolimy we wszystkich grupach wiekowych, we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych pod czujnym okiem ośmiu trenerów: Agnieszka Woźniak, Tomasz Saska, Marta Mydłowska, Katarzyna Wojniusz, Piotr Walczak, Michał Wiercioch, Zenon Kowalski, Krzysztof Wesołek (Filia klubu w Krośnie Odrzańskim). Dwoje trenerów z naszej kadry – Tomasz Saska i Agnieszka Woźniak prowadzą również Kadry Narodowe Młodzieżowe i Seniorów.

Największymi osiągnięciami klubu do dnia dzisiejszego jest wychowanie wielu wybitnych zawodników, którzy osiągnęli sukcesy na arenach całego świat m.in.

– Wychowanką klubu jest Natalia Kaczmarek – specjalistka od dystansu 400 m-zdobywczyni złotego i srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, Młodzieżowa Mistrzyni Europy, Wicemistrzyni Świata, wielokrotna Mistrzyni Polski, jako zawodniczka ALKS AJP była 5. zawodniczką Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Kolumbii (2015r).

– obecnie najlepszymi zawodnikami klubu są Nikola Horowska i Łukasz Żok – tegoroczni Złoci medaliści na Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu. Oboje startują na imprezach międzynarodowych reprezentując nasz klub, miasto, województwo i kraj. Nikola i Łukasz to nasze nadzieje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Zawodnicy ALKS AJP w 2022 roku zdobyli 13 medali Mistrzostw Polski:

– 8 złotych medali

– 4 srebrnych medali

– 1 brązowy medal

 

Zawodnicy ALKS AJP w 2021 roku zdobyli:

– 12 medali Mistrzostw Polski

– 2 medale Mistrzostw Świata

Nasi zawodnicy wywalczyli na imprezach międzynarodowych:

– 2 finały Mistrzostw Świata

– 3 finały Mistrzostw Europy

 

Od początku stworzenia klubu zdobyliśmy ponad 80 medali w tym, medale Mistrzostw Polski, Europy, Świata a także 2 medale Igrzysk Olimpijskich naszej wychowanki Natalii Kaczmarek.